Next Generation Science

Ortak Dil Kodlama ile Türkiye’nin farklı illerinde bulunan Türk ve Mülteci çocuklar ve gençler sosyal uyum kapsamında birlikte çalışıyor!

Next Generation Science Projesi, Küresel Akıl Derneği tarafından T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Ankara, Bursa, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta yer alan 10 Gençlik Merkezinde, Türk ve Suriyeli gençlerin gelecek nesil bilim standartlarını öğrendikleri ve uyguladıkları bir eğitim projesidir. 

Projenin ilk kısmında 5 gençlik merkezinde (Ankara Altındağ, Ankara Pursaklar, Bursa Osmangazi, Kahramanmaraş Merkez, Gaziantep Nizip) toplam 120 katılımcıya EV3 Mindstorms, Arduino, MicroBit, 3D Tasarım, Turnuva Süreçleri ve Hazırlık ile yeni nesil bilim standartlarının yer aldığı bir eğitim düzenlendi. Eğitime her merkezden 8 meslek lisesi öğretmeni, 8 gençlik merkezi lideri/çalışanı ve 8 Suriyeli/Yabancı gönüllüden oluşan eğitmen adayı katıldı. Her merkeze tam donanımlı NGS (Gelecek Nesil Bilim) atölyeleri kuruldu. 

Projenin ikinci kısmında ise yeni 5 gençlik merkezinde (Ankara Batıkent, Ankara Sincan, Bursa Nilüfer, Kahramanmaraş Elbistan, Gaziantep İslahiye) toplam 116 katılımcıya eğitmen eğitimi verilerek NGS (Gelecek Nesil Bilim) Atölyeleri kuruldu. 

Atölyeler gençlik merkezinde devam eden tüm çocuklara ve çevre okullara açık olarak tasarlandı. Proje içerisinde her gençlik merkezinde oluşturulan ve 9-16 yaş arası Türk ve Suriyeli çocuklardan oluşan takımlar, 2020/2021 – 2021/2022 First Lego League Türkiye turnuvalarına katıldılar.

Projeye özel olarak 05 Haziran 2022’de Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Gelecek Nesil Bilim Turnuvası düzenlendi. Turnuva ile ilgili tüm ayrıntılara https://www.geleceknesilbilim.org adresinden ulaşabilirsiniz.