Küresel Akıl Derneği, 11 Ekim 2019 tarihinde, eğitim çağındaki genç nüfusun bilim ve teknoloji becerilerini geliştirecek, yaşadıkları toplum hakkında entelektüel birikime sahip olmalarını sağlayacak, dünyadaki gelişmelere uyum sağlamalarını destekleyecek ulusal ve uluslararası çalışmalar düzenleyerek bilim ve teknolojiyi sosyal fayda için de kullanabilen kendine güvenen “Küresel Liderler” oluşturmak ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

Yönetim Kurulu

Burhan Şengün

Burhan Şengün

Yönetim Kurulu Başkanı
Yaratmış olduğu Jr.Robotics markası ile okul öncesinden üniversite öğrencilerine kadar farklı yaş gruplarına özel olarak hazırlamış olduğu yeni nesil müfredat içerikleri ile eğitimler veren Burhan Şengün, dijital dönüşümün eğitime entegrasyonu konusunda Türkiye’nin öncülerindendir. Endüstri 4.0 Platformu Eğitim Partneri olan ŞENGÜN, Jr.Robotics markası ile çalışmalarını, 21.yy becerilerinin içselleştirilmesi, küresel akıl yetkinlikleri ve bilişsel esneklik  üzerine yapılandırılmıştır. Bugüne kadar yüzlerce eğitim veren, katıldığı seminerde konuşmalar yapan Şengün, 2018 Mart ayında yapılan First Robotics Competition yarışlarında bilimi yaygınlaştıran ve bu konuda gençlere ilham veren, liderlik eden kişilere verilen yılın mentörü (WFFA) ödülünü almıştır. 2020 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri Las Vegas eyaletinde WFFA ödülünü tekrar alarak bu ödülü yurt dışında kazanan ilk Türk mentör olmuştur. Farklı yaş gruplarında mentorlük yaptığı takımları ulusal ve uluslararası birçok ödüle taşımıştır. Halen İstanbul Erkek Lisesi, Özel Alman Lisesi ve birçok okulun teknoloji danışmanlığını yapmaktadır. 1992 Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Teknolojileri Anabilim Dalından mezun oldu. 27 yıllık öğretmenlik deneyimin yanında 2000-2012 yılları arasında Ontek Makine ve Kalıp Ltd. Şirketinin kurucu ortağı oldu. 12 yıllık süreçte Cad-Cam/CNC /Kalıp İmalatı/Elektronik Sanayi parça üretimi konularında çalışmış, tasarım, modelleme ve üretim konularında eğitimler vermiştir. 1971 İstanbul doğumlu olan Burhan Şengün, evli ve 2 çocuk babasıdır.
C. Hakan Arıkan

C. Hakan Arıkan

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1965 Ankara doğumlı olan Hakan ARIKAN, 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1992 yılında ODTÜ Metalürji Mühendisliği Bölümün’den Kaynak Mühendisi’liği ve 1995 yılında ODTÜ İşletme Bölümüden’den MBA diploması almıştır.

Çalışma hayatına 1987 yılında Türk Hava Kurumu bünyesinde Uçak Bakım Mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 – 1995 yılları arasında FMC-Nurol Savunma Sanayi firmasında çeşitli görevlerde çalışmıştır. 1995 – 2007 yılları arasında Kibar Holding ve bağlı şirketlerinde Yatırım ve Bakım Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. 2007 yılından beri Sicpa Türkiye Ürün Güvenliği firmasında Operasyon Direktörü olarak çalışmaktadır.

Çiğdem Ceylan

Çiğdem Ceylan

Yönetim Kurulu Sayman Üye

Çiğdem Ceylan, Özel Darüşşafaka Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü tamamlayarak, Deloitte&Touche Türkiye’de iş hayatına başladı. Ardından BSH Türkiye’de Bütçe ve Raporlama bölümünde 3 yıl yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 10 yıl yaşayacağı İsviçre’nin Basel kentine taşındı. Isviçre’deki göçmenler üzerine sosyal araştırmalar yaparak projeler üretmek ve bunların hayata geçirilmesi sağlamak amacıyla faaliyet gösteren BASE Büro für Angewandte Sozialforschung und –Entwicklung (BASE Uygulamalı Sosyal Araştırma ve Geliştirme Bürosu) için gönüllü çalıştı. Aynı zamanda Sosyoloji lisans diplomasına da sahip olan Çiğdem Ceylan, halen Caffe Nero Gıda Ürünleri A.Ş.’de Bütçe ve Raporlama Direktörü olarak görev yapmaktadır. Hayat boyu öğrenme yolunda gezmeyi, okumayı ve keşfetmeyi sever.

Oğuz Kasap

Oğuz Kasap

Yönetim Kurulu Üyesi
Sevgi Özkan Sakın

Sevgi Özkan Sakın

Yönetim Kurulu Üyesi
Aydan Seskir Özmen

Aydan Seskir Özmen

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Aydan Seskir Özmen 1994’te ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Kariyerinin ilk yıllarında, çeşitli projelerde ve şantiyelerde görev aldı. 1999’da Prota Mühendislik’te tasarım mühendisi olarak çalışmaya başladı. Deprem mühendisliği, ArGe, sismik izolasyon sistemleri, betonarme ve çelik yapılar, yeraltı yapıları ve tünellerin tasarımı ile havalimanları, metrolar ve demiryolları gibi ulaştırma projelerinin yönetimi konularında uzmanlaştı. 2007 ve 2018 Türkiye Deprem Yönetmelikleri’nin hazırlanması sürecine komisyon üyesi olarak katkı sağladı. Tasarım Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev aldığı Prota’dan 2019 yazında ayrıldı. Halen bağımsız Tasarım Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Aydan Seskir Özmen felsefe, arkeoloji ve sanat konularında okumayı ve belirli bir disiplin içinde araştırmayı sever. Seyahat etmekten, sergi ve müzeleri ziyaret etmekten keyif alır. Bu alanlarda edindiği bilgi ve deneyimlerini paylaştığı bir Blog yazar. Çeşitli gönüllülük işlerinde varlık gösterir. Bekar ve bir çocuk annesidir.

Bülent Kemal Mutlu

Bülent Kemal Mutlu

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Netaş ArGe Genel Müdürü Bülent Kemal Mutlu, şirketin ArGe faaliyetlerinin ve stratejilerinin yönetimine liderlik ediyor. Bülent Kemal Mutlu ve ekibi, Mobil Genişbant, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri, Analitik, Test Hizmetleri, Siber Güvenlik gibi yeni nesil teknoloji alanlarındaki ArGe faaliyetleriyle enerjiden spora, telekomdan finansa, eğitimden sağlığa, savunmadan imalata kadar çok geniş bir sektör skalası için teknoloji ürün ve çözümleri geliştiriyor.

Mutlu ayrıca, Netaş’ın katma değerli yönetilen hizmetlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir inovasyon ve ürün geliştirme stratejilerinin oluşturulması faaliyetlerini de yönetiyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği alanında lisans derecesi ve Yeditepe Üniversitesi’nden işletme alanında yüksek lisans derecesi bulunan Mutlu, profesyonel kariyerine 1999 yılında Netaş’ta uluslararası telko yazılım destek mühendisi olarak başladı. Kariyeri süresince, telko ve kurumsal sektör teknoloji müdürü, yönetilen hizmetler ve BT danışmanlığı direktörü ve bilişim ArGe direktörlüğü rollerinde görev yaptı.

Bülent Kemal Mutlu evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

Ece Akın Bakanay

Ece Akın Bakanay

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezun olduğu 1999 yılından itibaren çocuklara ve ailelere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarına kurucularından olduğu danışmalık merkezinde sürdürmektedir.

1999-2000 eğitim döneminde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan ve desteklenen, İstanbul genelinde 30 ilköğretim okul ile yürütülen “Etkili Öğretmenlik Eğitimi” programının uygulama ekibinde görev almıştır.

2008- 2009 yıllarında Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezindeki ergenlere yönelik rehberlik hizmetinin oluşturulmasında, ergenlerin ihtiyaçlarına yönelik sosyal ve duygusal becerilerinin desteklenmesi için gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında görev almıştır.

2008 yılından bu yana ise Committee For Children’ın Türkiye partneri olan Sosyal Duygusal Öğrenme Akademisinin kurucu ortaklarından biri olarak İkinci Adım Sosyal Duygusal Becerileri Geliştirme ve Şiddeti Önleme Programı’nın çeviri, adaptasyon, uygulama sürecinde ve öğretmenlere yönelik eğitim ve atölye çalışmalarının planlanması / uygulanmasında aktif olarak rol almakta; İkinci Adım Programı’nın İlkokul Düzeyi koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir.

Güvenç Sorarlı

Güvenç Sorarlı

Yönetim Kurulu Yedek Üye
Nalan Akın

Nalan Akın

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Nalan Sönmezocak, Alman Lisesi mezuniyetinden sonra Marmara Üniversitesinden İşletme lisans ve aynı üniversiteden Pazarlama Yönetimi yüksek lisans derecesine sahiptir.

Çalışma hayatına koç grubun farklı şirketlerinde başlamış ve 1995 yıllında halen çalışmakta olan BSH şirketinde kariyerine devam etmiştir.

BSH şirketinde ürün yönetimi, tüketici davranışları, stratejik pazarlama gibi farklı fonksiyonlarda çalıştıktan sonra 2005 yıllında şirketin etkin ve verimli yönetilmesi amacıyla “Süreç Yönetimi ve organizasyon” bölümünü kurmuş ve yönetmiştir. Bu kapsamda açık iletişimi ve operasyonel işlerin ölçülebilir hale getirilmesini teşvik etmiş; zaman, işgücü ve teknoloji gibi her türlü kaynağının doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla şirket kültürünün değişiminde ve şirketin yeniden yapılanmasında katkı sağlamıştır.

2018 yıllından beri de “CIS ve Kuzey Afrika” ülkelerin iş modellerini ve stratejilerini geliştirme görevini üstlenerek biriminin yeniden yapılandırmasında rol almıştır.

Denetim Kurulu

Mehmet İlker Çöllü

Mehmet İlker Çöllü

Denetim Kurulu Başkanı
Abdurrahman Yay

Abdurrahman Yay

Denetim Kurulu Üyesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden 2010 yılında mezun oldum ve aynı yıl öğretmenliğe başladım. Halen Millî Eğitim Bakanlığı’nda Bilişim Teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. 2014 yılından bu yana Robotik ve Kodlama Eğitimleri üzerine içerik geliştirmekteyim. 2017 yılında Kidsteam Bilişim Teknolojileri Eğitim Danışmanlık şirketi kuruculuğunu yaptım.

2016 yılında mutlu bir evlilik yaptım ve şuan dünya tatlısı iki çocuğum var. Çocuklarım ve tüm dünya çocukları için güzel bir gelecek mirası bırakmak adına sosyal çalışmalarda yer almaktan her daim mutluluk duydum.

Sezgin Aslan

Sezgin Aslan

Denetim Kurulu Üyesi

1998 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümününden mezun olan Sezgin, Index Grup’ta teknoloji satışı ve sonrasında müşteri memnuniyeti konularında uzmanlaştıktan sonra HP’de Veri Merkezi çözümleri konusunda strateji ve kanal geliştirme faaliyetlerinde bulunmustur.

2007 yılında Hewlett Packard’a Datacenter sales specialist olarak baslayan Sezgin Aslan, 2010 yılında katmadegerli urun ve cozumlerin kanal mudurlugu pozisyonuna getirilmistir.

2011-2019 yılları arasında Türkiye’nin en büyük sistem entegratörlerinden biri olan İnnova Bilisim Cozumleri’nin satis ve is gelistirme ekiplerinin yonetiminden sorumlu oldu. Halen, Endustri 4.0 destekli uretim modelleri, Dijital tasarim, Arttirilmis Gerceklik(AR) ve IoT merkezli analitik cozumler sunan bir Amerikan sirketinde Turkiye ve Yunanistan kanal satis mudurlugu yapmaktadir.

Enterprise seviyede bir çok firmanin Kurumsal Donusum surecleri konusunda stratejik danışmanlik yapmis, “Mega Projeler” kapsaminda bir cok referans kazanilmasina ekibi ile birlikte katkida bulunmustur. 1975 Iskenderun dogumlu olan Sezgin Aslan evli ve 2 cocuk babasidir.

Emin Erdoğan

Emin Erdoğan

Denetim Kurulu Yedek Üye
Kemal Şeker

Kemal Şeker

Denetim Kurulu Yedek Üye