Biz Kimiz?

Küresel Akıl Derneği, 11 Ekim 2019 tarihinde, eğitim çağındaki genç nüfusun bilim ve teknoloji becerilerini geliştirecek, yaşadıkları toplum hakkında entelektüel birikime sahip olmalarını sağlayacak, dünyadaki gelişmelere uyum sağlamalarını destekleyecek ulusal ve uluslararası çalışmalar düzenleyerek bilim ve teknolojiyi sosyal fayda için de kullanabilen kendine güvenen “Küresel Liderler” oluşturmak ve sürekliliğini sağlamak amacıyla çalışmalar yapmak üzere kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

YÖNETİM KURULU

Burhan Şengün

Burhan Şengün

Yönetim Kurulu Başkanı
Yaratmış olduğu Jr.Robotics markası ile okul öncesinden üniversite öğrencilerine kadar farklı yaş gruplarına özel olarak hazırlamış olduğu yeni nesil müfredat içerikleri ile eğitimler veren Burhan Şengün, Endüstri 4.0 Platformu Eğitim Partneri  ve dijital dönüşümün eğitime entegrasyonu konusunda Türkiye’nin öncülerindendir. Jr.Robotics markası ile çalışmalarını, 21.yy becerilerinin içselleştirilmesi, küresel akıl yetkinlikleri ve bilişsel esneklik üzerine yapılandırılmıştır. Bugüne kadar yüzlerce eğitim veren, katıldığı seminerde konuşmalar yapan Şengün, 2018 Mart ayında yapılan First Robotics Competition yarışlarında bilimi yaygınlaştıran ve bu konuda gençlere ilham veren, liderlik eden kişilere verilen yılın mentörü (WFFA) ödülünü almıştır. Farklı yaş gruplarında mentorlük yaptığı takımları ulusal ve uluslararası birçok ödüle taşımıştır. Halen İstanbul Erkek Lisesi ve birçok okulun teknoloji danışmanlığını yapmaktadır. 1992 Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Teknolojileri Anabilim Dalından mezun oldu. 27 yıllık öğretmenlik deneyimin yanında 2000-2012 yılları arasında Ontek Makine ve Kalıp Ltd. Şirketinin kurucu ortağı oldu. 12 yıllık süreçte Cad-Cam/CNC /Kalıp İmalatı/Elektronik Sanayi parça üretimi konularında çalışmış, tasarım, modelleme ve üretim konularında eğitimler vermiştir. 1971 İstanbul doğumlu olan Burhan Şengün, evli ve 2 çocuk babasıdır.
Sevgi Özkan Sakın

Sevgi Özkan Sakın

Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 30 yıldır finans alanında çalışmakta. Meslek hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Kredi Değerlendirme, Risk Yönetimi, Şube ve Müşteri Yönetimi alanlarında çalıştı. Daha sonra bankacılık sektöründen reel sektöre, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret AŞ ye Kurumsal Finansman Yöneticisi olarak geçti. Bu pozisyonda Likidite Yönetimi, Hazine İşlemleri, Kredi – Banka İlişkileri konularında çalıştıktan sonra, yine aynı kurum içinde Satış ve Merkezi Controlling Direktörü olarak çalışmaya devam etmektedir.

Çalışmakta oldu şirket yeteneklerine mentorluklerin yanısıra , Küresel Akıl Derneği çatısı altında aktif rol almaktadır.

Evli ve 2 çocuk annesidir.

Çiğdem Ceylan

Çiğdem Ceylan

Yönetim Kurulu Sayman Üye

Çiğdem Ceylan, Özel Darüşşafaka Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü tamamlayarak, Deloitte&Touche Türkiye’de iş hayatına başladı. Ardından BSH Türkiye’de Bütçe ve Raporlama bölümünde 3 yıl yönetici olarak görev yaptıktan sonra, 10 yıl yaşayacağı İsviçre’nin Basel kentine taşındı. Isviçre’deki göçmenler üzerine sosyal araştırmalar yaparak projeler üretmek ve bunların hayata geçirilmesi sağlamak amacıyla faaliyet gösteren BASE Büro für Angewandte Sozialforschung und –Entwicklung (BASE Uygulamalı Sosyal Araştırma ve Geliştirme Bürosu) için gönüllü çalıştı. Aynı zamanda Sosyoloji lisans diplomasına da sahip olan Çiğdem Ceylan, halen Caffe Nero Gıda Ürünleri A.Ş.’de Bütçe ve Raporlama Direktörü olarak görev yapmaktadır. Hayat boyu öğrenme yolunda gezmeyi, okumayı ve keşfetmeyi sever.

Arınç Çiper Kaynar

Arınç Çiper Kaynar

Yönetim Kurulu Üyesi

Arınç Çiper Kaynar, 1998 İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunudur. Bilgi teknolojilerinin büyük sistemler yöneticiliği ve açık sistemler yöneticiliği görevlerinde hem yurt içi hem de yurt dışı deneyimleri bulunmaktadır. Çalışma hayatına her zaman çok iyi bir okul olduğuna inandığı Pamukbank Bilgi İşlem bölümünde başlamıştır. 2003 yılında Nestlé ’ nin bilgi teknolojileri çalışmalarını yürüten alt şirketi olan Nestlé Globe Center Europe’ dan gelen bir teklif üzerine Frankfurt’ da çalışmıştır. Türkiye’ ye döndüğünde Akbank Bilgi İşlem departmanında çalışma hayatına devam etmiştir.

Bilgi birikimini kişilik özellikleri ile birleştirerek, sektördeki ihtiyacı analiz ettikten sonra bilgi teknolojileri seçme yerleştirme alanında çalışmaya karar vermiş ve bu amaçla tecrübe edinmek üzere çalışma hayatına yeni bir yön vermiştir. 2012 Kasım ayında ACK İnsan Kaynakları Danışmanlık şirketini kurmuştur. Başta bankacılık, BT Danışmanlık, telekomunikasyon sektörleri olmak üzere yerel ve uluslararası firmalar ile bilgi teknolojileri seçme ve yerleştirme, insan kaynakları süreçleri danışmanlık projeleri yürütmektedir. 2019 yılında Uygulamalı Psikoloji yüksek lisansını da tamamlamıştır.

​​İş yaşamında verimin ve memnuniyetin; bireysel değerlerin, kişilik özelliklerinin ve kişisel  potansiyellerin göz önüne alarak yapılması ile elde edilebileceğine inanmaktadır.

Özgür Çelikel

Özgür Çelikel

Yönetim Kurulu Üyesi
Bülent Kemal Mutlu

Bülent Kemal Mutlu

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği alanında lisans derecesi ve Yeditepe Üniversitesi’nden işletme alanında yüksek lisans derecesi bulunan Bülent Kemal Mutlu, iş hayatına 1999 yılında Netaş şirketinde ARGE mühendisi olarak başladı. Uzun yıllar ARGE Genel Müdürü olarak görev yaptığı Netaş’ta 22 yıl boyunca birçok farklı yöneticilik pozisyonunda görev aldı. Genel Müdürlüğü döneminde katma değerli yönetilen hizmetlerinin geliştirilmesi, sürdürülebilir inovasyon ve ürün geliştirme stratejilerinin oluşturulması faaliyetlerini yürüttü. Mobil Genişbant, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri ve Analitik, Test Hizmetleri, 4G, Siber Güvenlik gibi yeni nesil teknoloji alanlarındaki ARGE faaliyetleriyle enerjiden spora, telekomdan finansa, eğitimden sağlığa, savunmadan imalata kadar çok geniş bir sektör skalası için yerli teknolojik ürün ve çözümlerin geliştirilmesine liderlik etti.

Mutlu, 2021 yılında beri yazılım sektörünün öncü firmalarından Experilabs (eski adıyla SahaBT Yazılım) firmasında Genel Müdürlük görevini yürütmektedir. Experilabs, 30’dan fazla küresel müşterisine yazılım hizmetleri sunan güçlü ve çevik bir teknoloji şirketidir. Deloitte’un Türkiye’nin en hızla büyüyen 50 teknoloji şirketi arasında yer almaktadır. Experilabs, yetenekli yazılım kaynakları ile operasyonel ihtiyaçlara optimum çözümler sunan, yüksek müşteri memnuniyeti sağlayan bir yazılım firması olarak her geçen gün yazılım ihracatını arttırmaktadır.

Cevdet Hakan Arıkan

Cevdet Hakan Arıkan

Yönetim Kurulu Yedek Üye

1965 Ankara doğumlı olan Hakan ARIKAN, 1987 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1992 yılında ODTÜ Metalürji Mühendisliği Bölümün’den Kaynak Mühendisi’liği ve 1995 yılında ODTÜ İşletme Bölümüden’den MBA diploması almıştır.

Çalışma hayatına 1987 yılında Türk Hava Kurumu bünyesinde Uçak Bakım Mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 – 1995 yılları arasında FMC-Nurol Savunma Sanayi firmasında çeşitli görevlerde çalışmıştır. 1995 – 2007 yılları arasında Kibar Holding ve bağlı şirketlerinde Yatırım ve Bakım Müdürlüğü görevlerini yürütmüştür. 2007 yılından beri Sicpa Türkiye Ürün Güvenliği firmasında Operasyon Direktörü olarak çalışmaktadır.

Ece Akın Bakanay

Ece Akın Bakanay

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Boğaziçi Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Mezun olduğu 1999 yılından itibaren çocuklara ve ailelere yönelik psikolojik danışmanlık çalışmalarına kurucularından olduğu danışmalık merkezinde sürdürmektedir.

1999-2000 eğitim döneminde Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından hazırlanan ve desteklenen, İstanbul genelinde 30 ilköğretim okul ile yürütülen “Etkili Öğretmenlik Eğitimi” programının uygulama ekibinde görev almıştır.

2008- 2009 yıllarında Türkiye Jokey Kulübü Ekrem Kurt Apranti Eğitim Merkezindeki ergenlere yönelik rehberlik hizmetinin oluşturulmasında, ergenlerin ihtiyaçlarına yönelik sosyal ve duygusal becerilerinin desteklenmesi için gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin hazırlanmasında ve uygulanmasında görev almıştır.

2008 yılından bu yana ise Committee For Children’ın Türkiye partneri olan Sosyal Duygusal Öğrenme Akademisinin kurucu ortaklarından biri olarak İkinci Adım Sosyal Duygusal Becerileri Geliştirme ve Şiddeti Önleme Programı’nın çeviri, adaptasyon, uygulama sürecinde ve öğretmenlere yönelik eğitim ve atölye çalışmalarının planlanması / uygulanmasında aktif olarak rol almakta; İkinci Adım Programı’nın İlkokul Düzeyi koordinatörlüğü görevini sürdürmektedir.

Gürsoy Mantaş

Gürsoy Mantaş

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri ve Matematik Öğretmenliği lisans ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek lisansını tamamlamış olup,Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Mezun olduğu 2004 yılından itibaren Birey dersanesi,Bahçeşehir Koleji,Darüşşafaka Eğitim kurumları,Mektebim okulları,İELEV Eğitim kurumlarında Öğretmenlik ve Yöneticilik yapmıştır.

Çalışmış olduğu kurumlarda öğrencileri ile birlikte çeşitli alanlarda ulusal ve uluslararası projelerde danışmanlık yapan Mantaş FRC Robotik yarışmalarında 2013 yılından itibaren mentorluk yapmaktadır.

Gürsoy Mantaş evli ve bir kız çocuk babasıdır.

Nalan Sönmezocak

Nalan Sönmezocak

Yönetim Kurulu Yedek Üye

Nalan Sönmezocak, Alman Lisesi mezuniyetinden sonra Marmara Üniversitesinden İşletme lisans ve aynı üniversiteden Pazarlama Yönetimi yüksek lisans derecesine sahiptir.

Çalışma hayatına koç grubun farklı şirketlerinde başlamış ve 1995 yıllında halen çalışmakta olan BSH şirketinde kariyerine devam etmiştir.

BSH şirketinde ürün yönetimi, tüketici davranışları, stratejik pazarlama gibi farklı fonksiyonlarda çalıştıktan sonra 2005 yıllında şirketin etkin ve verimli yönetilmesi amacıyla “Süreç Yönetimi ve organizasyon” bölümünü kurmuş ve yönetmiştir. Bu kapsamda açık iletişimi ve operasyonel işlerin ölçülebilir hale getirilmesini teşvik etmiş; zaman, işgücü ve teknoloji gibi her türlü kaynağının doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla şirket kültürünün değişiminde ve şirketin yeniden yapılanmasında katkı sağlamıştır.

2018 yıllından beri de “CIS ve Kuzey Afrika” ülkelerin iş modellerini ve stratejilerini geliştirme görevini üstlenerek biriminin yeniden yapılandırmasında rol almıştır.

DENETİM KURULU

Mehmet İlker Çöllü

Mehmet İlker Çöllü

Denetim Kurulu Başkanı
Abdurrahman Yay

Abdurrahman Yay

Denetim Kurulu Üyesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden 2010 yılında mezun oldum ve aynı yıl öğretmenliğe başladım. Halen Millî Eğitim Bakanlığı’nda Bilişim Teknolojileri öğretmenliği yapmaktayım. 2014 yılından bu yana Robotik ve Kodlama Eğitimleri üzerine içerik geliştirmekteyim. 2017 yılında Kidsteam Bilişim Teknolojileri Eğitim Danışmanlık şirketi kuruculuğunu yaptım.

2016 yılında mutlu bir evlilik yaptım ve şuan dünya tatlısı iki çocuğum var. Çocuklarım ve tüm dünya çocukları için güzel bir gelecek mirası bırakmak adına sosyal çalışmalarda yer almaktan her daim mutluluk duydum.

Hüseyin Kuplay

Hüseyin Kuplay

Denetim Kurulu Üyesi

1976 yılında Aydın’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Aydın’da gören Hüseyin Kuplay, 1999 yılında Dokuz Eylül Tıp Fakültesinden mezun oldu. 2004 yılında Siyami Ersek Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahisi ihtisasına başladı. 2009 yılında uzman oldu, 2015-2019 yıllarında Almanya Frankfurt’ta gözlemci doktor olarak yer aldı. 2022 yılında Doçentlik ünvanını aldı.

Birçok ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunan Hüseyin Kuplay, kongrelerde konuşmacı olarak bulunmuş ve dergilerde hakemlik yapmıştır. Halen Siyami Ersek Hastanesi’nde Doçent Doktor olarak görev almaktadır.

Ayşegül Aydın Şentürk

Ayşegül Aydın Şentürk

Denetim Kurulu Yedek Üye

1973 doğumlu olan Ayşegül Aydın Şentürk, Bornova Anadolu Lisesi ve İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunudur. Pamukbank ve Garanti BBVAda 25 yıl Bilgi Teknolojilerinde çalıştıktan sonra, Mayıs 2022 itibarıyla kariyerine IBM’de devam etmektedir.

Çeşitli toplumsal projelerde gönüllü mentorluk yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk annesidir. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Cem Ceylan

Cem Ceylan

Denetim Kurulu Yedek Üye

Özel Darüşşafaka Lisesinden mezun olduktan sonra öğrenim gördüğü İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyat Fakületsinden mezun olan Cem CEYLAN,  profesyonel iş hayatına 1997 yılında Artsana Türkiye firmasında ithalat uzmanı olarak başlamış ve kısa sürede Dış Ticaret Müdürlüğü pozisyonuna kadar yükselmiştir.Bu süre zarfında Türk Standartlarının Avrupa standartlarına dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalara katılmış ve bir çok teknik komitede yer almıştır.

Anne bebek sektöründe edindiği tecrübeleri sektörün lider firmalarından olan Jokerde Dış Ticaret ve Lojistik Müdürü olarak devam ettirmiştir. 2018 yılından itibaren de firmanın tüm private label ve oyuncak kategori satin alım süreçlerini yönetmiştir.

Halen sektördeki firmalara danışman olarak destek olmaktadır.Okumanın yaşı yoktur felsefesinden yola çıkarak İstanbul Üniversitesi Egzersiz ve Spor Bilimleri 3. Sınıf öğrencisi olarak spor yöneticisi olma yolunda da gayret etmektedir.

Evli ve bir kız babası olan Cem CEYLAN Plaklara,Caza ve Model arabalara ilgi duymaktadır.

Ufuk Kab

Ufuk Kab

Denetim Kurulu Yedek Üye

1978 doğumlu olan Ufuk KAB, 2000 Yıldız Teknik Üniversitesi mezunudur. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’deki ilk yerli yazılım şirketlerinden Likom Yazılım da yedi yıl çeşitli yönetim pozisyonlarında görev almıştır. 2008 yılında Telekomünikasyon, Yazılım ve İş Analitikleri sektörlerinde altı farklı firmasıyla Türkiye,Estonya ,Dubai ve Almanya da faaliyet gösteren D-CAT Group bünyesine yönetici ortak olarak katılmıştır. 2011 yılında D-CAT Group bünyesindeki SAP ve Microsoft Global Partneri     D-CAT Teknoloji firmasında Genel Müdürlük görevine başlamıştır ve halen bu göreve devam etmektedir. 2014 yılından bugüne D-CAT Group bünyesindeki Garantek , So Cluster ,Teknocat ve Wowicom firmalarıdna Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Ufuk KAB, İngilizce bilmektedir.