Derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ile GIZ Alman Uluslararası İş birliği Kurumu arasındaki iş birliği kapsamında bakanlığa bağlı 5 gençlik merkezinde “Next Genration Science | Gelecek Nesil Bilim” projesini yürütmektedir.

Ankara, Bursa, Kahramanmaraş ve Gaziantep/Nizip illerinde başlayan bu program, farklı eğitim ve kültürel geçmişe sahip gençleri ortak bir hedef için birlikte çalışmaya yönlendirerek, takım çalışmasına teşvik edecek ve 21. Yüzyıl becerileri kazanmalarına ve bu becerileri kullanmalarına olanak sağlayacaktır. Türk ve mülteci toplulukların birlikte barış içerisinde yaşamalarına yönelik bakış açıları geliştirmeleri ve istihdam edilebilirliklerine yönelik becerilerinin arttırılması yine proje hedefleri içerisindedir.

Proje, robotik, elektronik atölyelerinde gençlerin ekiple beraber sorun çözme, etkili iletişim ya da çatışma çözümü gibi özelliklere sahip olabilmelerini, yapım/inşa araçları, IT araçları gibi teknik araç, gereçler vasıtasıyla ve yaratıcılık, başka bakış açılarıyla bakmalarını sağlamak gibi yaşam becerilerini geliştirerek de sağlamayı hedeflemektedir. “Eğitimde yenilikçilik” yaklaşımıyla tasarlanmış eğitmen eğitimlerine katılmış her merkez için 8 meslek lisesi öğretmeni, 8 gençlik merkezi çalışanı ve 8 mülteci gönüllülerden oluşan 24 ve 5 merkezde toplam 120 yerel eğitmen, genç ve çocuk takımlarının mentörlüğünü yürüterek birlikte çalışacaklardır. Her yerel eğitmenin proje sonrasında merkezlere, proje sonlandıktan sonra bile Gelecek Nesil Bilim aktivitelerine devam edilmesi ve turnuvalara pilot merkezlerden genç ve çocuk takımlarının katılmaya devam etmelerini sağlamaları adına zamanlarını ayırmaları beklenmektedir. Her merkezden proje süresi içerisinde 2 genç takımın Dünya Robot Olimpiyatları’na 1 genç takımın da First Lego Ligi’ne katılımı hedeflenmektedir. Takım bilinciyle, birlikte ve ortak bir hedef için, sosyal sorumluluk temelli fikirlerin odağında çalışacakları ve en önemlisi girişimcilik becerilerini geliştirebilecekleri bu turnuvalara katılacak genç veya çocuk takımlarının gençlik merkezlerini ulusal, uluslararası platformlarda temsil etmeleri için olanak tanımaktır.

Pilot etabı Aralık 2020’de bitecek olan Gelecek Nesil Bilim Projesi’nin başarısıyla 2. etabı ile diğer gençlik merkezlerimizde yaygınlaştırılması planlanmaktadır.